امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال دلیل استفاده نکردن از رادیاتورهای همرفت آزاد در سیستم سرمایش چیست؟
(04-11-2015، 04:18 PM)hamidsg نوشته است:
(04-10-2015، 11:48 PM)sqahremani419 نوشته است:
(04-09-2015، 01:50 PM)pooria5470 نوشته است: باسلام.دلیلش قانون دوم ترمودینامیک است که می گویدحرارت بدون انجام کارازمحیط سردبه محیط گرم منتقل نمی شود.بله منم فکر کنم همین باشه.
سلام دوست عزیز
پست شماره 1 و 7 بدقت بخونید متوجه می شید که به قانون دوم ربطی ندارد.

(04-11-2015، 12:04 AM)poordana نوشته است: یعنی گرما از یک جسم کوچکتر به محیط اطراف بزرگتر ولی سردتر سریعتر جابجا میشود.
ولی سرما یا برودت از یک جسم کوچکتر به محیط بزرگتر ولی گرمتر دیرتر جابجا میشود.
بین این دو اگر شرایط یکسان باشد یعنی سطح تماس یکسان و میزان جابجایی سیال یکسان و اختلاف دما یکی باشد و جنس مواد یکی باشد تفاوتی نیست به این نکته هم توجه داشته باشید که در حقیقت ما چیزی بنام سرما نداریم و این گرماست که منتقل می شود.

(04-11-2015، 12:04 AM)poordana نوشته است: دلیل این امر هم میتونه به شدت انرژی مولکولها یعنی همون گرما برگرده. یعنی جسم گرمتر در محاصره محیط سردتر سریعتر انرژی رو منتقل میکنه, ولی جسم سردتر در محاصره محیط گرمتر دیرتر انرژی رو جذب میکنه. مثلا لیوان چایی داغ تو زمستون سریعتر خنک میشه ولی قالب یخ تو تابستون دیرتر اب میشه!
اصلا مقایسه ای که کردید درست نیست ممکنه اختلاف دمای چایی داغ با محیط در زمستانم زیاد باشد ولی اختلاف دمای یخ با محیط کم باشد و همچنین سطح برخود یخ با هوا با لیوان چای متفاوت باشد و عوامل دیگر مانند ضریب هدایت گرما در دو ماده متفاوت است.
مقایسه ایی که می کنید همه با حدس و گمان است لطفا بیشتر به فرمولهای درس انتقال حرارت دقت کنید.
موفق باشید و سربلند.
ممنون از راهنمایی تون.... ولی رشته من الکترونیک هست و برای کار خاصی مجبور شدم در سایت ثبت نام کنم.
جواب های من هم از روی تجربه و منطق خودم هست!
اینو میدونم که در اصل سرما وجود نداره بلکه جنبش مولکولها و یا عدم جنبش و انرژی اونها است که گرما و سرما رو به وجود میاره.

پاسخ

سپاس شده توسط hamidsg ، vahid ، ali_eng

پیام‌های داخل این موضوع
RE: دلیل استفاده نکردن از رادیاتورهای همرفت آزاد در سیستم سرمایش چیست؟ - توسط poordana - 04-12-2015، 01:05 AM

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 4 مهمان

فیلم های آموزشی مهندسی مکانیک - به زبان فارسی

بر روی موضوع مورد نظر خود کلیک کنید

آموزش پنیوماتیک آموزش نرم افزار Fluidsim آموزش ریخته گری با ProCast
آموزش کنترل صنعتی آموزش نرم افزار PDMS آموزش نرم افزار کامسول Comsol
آموزش شکل دادن فلزات آموزش نرم افزار Moldflow آموزش ماشین کاری با EdgeCAM
آموزش طراحی کنترل مقاوم آموزش Working Model آموزش پدیده انتقال در کامسول
آموزش حل معادلات دینامیکی آموزش نرم افزار LogoPress آموزش کنترل فعال با رویکرد فازی
آموزش تحلیل المان محدود آموزش‌های رایگان آموزش ریخته گری با ProCast